Trafikte uyulması gereken kurallar ile ilgili ciddi yaptırımlar ve para cezaları uygulanmaktadır. Bu yaptırımlar ve para cezaları caydırıcı özelliklere sahiptir. Yılda binlerce vatandaşımız trafik kazalarında hayatlarını yitirmektedirler.

Hız kurallarına ve diğer trafik cezalarına çok daha fazla dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Araba trafik ceza sorgulama işleminin belirli aralıklarla yapılmasında fayda olduğunu düşünüyoruz. Bu şekilde hem erken ödeme imkânlarından faydalanmış olunur hem de siciliniz zedelenmemiş olur. Erken ödediğiniz trafik cezalarında indirimler yapılmaktadır. Bu sayede sizlere yazılan cezadan indirim sağlayarak daha az tutarlar ödemiş olursunuz.
Ayrıca üzerinde trafik cezası bulunan araçların muayene işlemlerinin yapılmadığını da hatırlamak gerekir.
Peki, araba trafik ceza sorgulamasını nasıl yapacağız. Plaka numaramız ile birlikte, telefon aracılığı ile trafik cezası bilgisi veren sistemlerden yararlanarak çok kısa bir sürede cezamızın olup olmadığını veya var ise borcunuzu ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Birçok insan düzenli trafik cezası kontrolü yapmadığı için gereksiz faizler ödemektedir. Hâlbuki sorumluluk sahibi olup borcumuzun takibini yapıp sorgulamalıyız. Bazı durumlarda da adres değişikliği sebebi ile cezalar taraflara ulaşmamaktadır. Yine aynı şekilde ilgili numaradan araba trafik ceza sorgulaması ile ilgili adres değişikliğinizi, mağduriyeti ortadan kaldırmak için yetkililere ileterek güncelletmelisiniz.

Araba trafik ceza sorgulama ile ilgili birçok asılsız haber sosyal medyada dolaşmaktadır. Ceza ile ilgili olarak Emniyet müdürlüğünün twitter resmi hesabından yaptığı açıklamaya istinaden bazı sosyal ortamlarda ‘radar uyarısı olmadan ceza yazılmaz’ yönündedir. Bu haberi yalanlamış ve radar uyarısı olmasa da hız limitlerine uyulması gerektiğini tekrar önemle hatırlatmaktadır. Vatandaşın menfaati yönünde yapılan bu çalışmaların ve ceza yaptırımlarının vatandaş tarafından dikkate alınmasının ve uyulmasının çok büyük bir önem taşıdığını tekrar tekrar hatırlatmak isteriz.

 

Bir önceki yazımız olan Plakadan Ceza Ödeme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir